آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می نماید

بعضی منابع دیپلماتیک آمریکایی گفته اند، واشنگتن احتمالا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید خواهد نمود.

آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی ناکامی واشنگتن در به صفر رساندن صادرات نفت ایران دو منبع آگاه امروز (پنجشنبه) اعلام کردند، آمریکا در نظر دارد از ماه می (اردیبهشت ماه) صادرات نفت ایران را حدود 20 درصد کاهش داده و به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، این منابع آگاه همچنین تأکید کردند که واشنگتن میخواهد این هدف را با درخواست از کشورهایی که از ایران نفت خریداری می نمایند، برای کاهش واردات نفت از ایران محقق سازد و به آنها نیز وعده خواهد داد که با اجرای این درخواست از تحریم های آمریکا معاف خواهند بود.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد تا در نهایت صادرات نفت ایران را متوقف کند و با این کار منابع اصلی درآمدی ایران را هدف گرفته است.

بنا بر این گزارش، آمریکا احتمالا معافیت های تحریمی برای اکثر کشورهایی که از ایران نفت خریداری می نمایند از جمله چین و هند را در ازای پایبندی به کاهش واردات به زیر یک میلیون بشکه در روز تمدید خواهد نمود. و این در شرایط فعلی به معنای کاهش 250 هزار بشکه در روز کمتر از میزان فعلی خواهد بود. در حال حاضر صادرات نفت ایران روزانه یک میلیون و 250 هزار بشکه در روز است.

یکی از منابع رویترز تأکید کرد، هدف در حال حاضر کاهش صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز است، ضمن اینکه دولت ترامپ نگران فشار برای قطع کامل صادرات نفت ایران در کوتاه مدت است و این نگرانی از این بابت است که مبادا این کار منجر به افزایش قیمت جهانی نفت گردد.

این منابع تصریح کردند، واشنگتن ممکن است معافیت های تحریمی بعضی کشورهایی که در این مدت اخیر از ایران نفت خریداری ننموده اند را نیز لغو کند.

بنا بر این گزارش، آمریکا در ماه نوامبر تحریم ها علیه ایران را اجرایی کرد و این تحریم ها ظاهرا در این مدت میزان صادرات نفت ایران را نصف نموده است. در همان زمان معافیت هایی برای بعضی کشورها در نظر گرفته شد تا ظرف مدت زمان 6 ماه میزان واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند. این معافیت ها قرار است هر 6 ماه تمدید گردد.

یکی از منابع رویترز تأکید نموده، به صفر رساندن صادرات نفت ایران بسیار سخت است. قیمت حدودا 65 دلار برای هر بشکه نفت برنت، حد نهایی قیمتی است که دولت ترامپ در نظر گرفته است.

البته قیمت نفت در روز چهارشنبه به بشکه ای 67 دلار و 55 سنت رسید.

هر دو منفع رویترز گفته اند که در جلسه توجیهی دولت ترامپ در مورد این موضوع حضور داشته اند اما اجازه ندارند تا علنی درباره آن صحبت نمایند و به همین دلیل خواسته اند تا نامشان فاش نگردد.

بنا به گفته آنها، در شرایطی که صحبت های اخیر درباره معافیت ها روی کاهش صادرات نفت ایران متمرکز بوده اما دولت آمریکا به این موضوع نیز پایبند است که در برهه ای از زمان در آینده، به هر حال این صادرات را به صورت کامل متوقف کند.

برایان هوک نماینده وزیر وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته در کنفرانسی در هیوستون آمریکا گفته بود که واشنگتن طرح های خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می نماید.

وی تأکید کرد: ترامپ به صورت کاملا شفاف اعلام نموده که ما باید کمپینی برای اعمال حدنهایت فشار مالی بر ایران داشته باشیم اما در عین حال نیز نمی خواهد تا این مسئله به بازار نفت شوک وارد کند.

یک سخنگوی اداره انرژی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره حجم جدیدی که برای وارد نمایندگان نفت ایران در نظر گرفته شده خودداری کرد، اما مقامات آمریکایی به طور مداوم در حال ارزیابی واکنش بازارهای جهانی نفت برای تعیین کردن شیوه هایی که باید در قبال معافیت های تحریمی ایران در نظر بگیرند، هستند.

چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تاینوان، ترکیه، ایتالیا و یونان، کشورهایی بودند که در ماه نوامبر همزمان با اعلام تحریم های جدید علیه ایران، از معافیت تحریمی برای وارد کردن نفت از این کشور برخوردار شده بودند.

منابع رویترز گفته اند که این هشت کشور به صورت جداگانه در حال اجرا گفت وگوهایی دوجانبه درباره معافیت های تحریمی هستند و دولت آمریکا در نظر دارد احتمالا درخواست های ایتالیا، یونان و تایوان را به دلیل اینکه در این چند ماه گذشته از معافیت های خود استفاده ننموده اند، رد کند.

پیش از این بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته بود که یونان و ایتالیا در این مدت از ایران نفت خریداری ننموده اند.

منابع رویترز همچنین گفته اند که هند، چین و ترکیه در حال حاضر به گفت وگوهای خود با دولت آمریکا برای تمدید معافیت های تحریمی ادامه می دهند و احتمالا واشنگتن معافیت های آنها را تمدید خواهد نمود، با این حال، آمریکا سخت در کوشش است تا متحدان خود نظیر ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کند که واردات نفت از ایران را کاهش دهند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید