اردوغان: با آمریکایی ها بر سر ایجاد منطقه امن در سوریه توافق کردیم

رئیس جمهوری ترکیه گفت که کشورش با آمریکا بر سر اجرای مرحله نخست ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توافق نموده است.

اردوغان: با آمریکایی ها بر سر ایجاد منطقه امن در سوریه توافق کردیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، چهارشنبه شب اعلام نمود که ترکیه با آمریکایی ها بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به همراه تاسیس یک مرکز عملیات مشترک به توافق رسیده است.

اردوغان با اشاره به این که این تصمیم طی مذاکره 3 روزه با طرف آمریکایی اتخاذ شد، این مذاکرات را سازنده خواند.

پیشتر وزارت دفاع ترکیه اعلام نموده بود که آنکارا و واشنگتن به توافقی بر سر ایجاد مرکز عملیات مشترک در طی در نزدیک ترین زمان ممکن دست یافته اند تا به وسیله این مرکز هماهنگی های مربوط به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه انجام دهند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه خود اعلام نمود، مذاکرات با مسئولان نظامی آمریکایی درباره منطقه امن، که برای ایجاد آن در شمال سوریه برنامه ریزی شده است، انتها یافت.

این وزارتخانه مدعی شد توافق با طرف آمریکایی بر سر ایجاد منطقه امن به منظور ایجاد گذرگاهی صلح و اتخاذ تدابیر لازم برای تضمین بازگشت سوری ها به کشورشان انجام شد.

ترکیه تهدید نموده در صورتی که با امریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق نرسد خود به تنهایی دست به چنین اقدامی می زند که این خود بیانگر عمق اختلافات دو طرف درباره این طرح است.

دولت سوریه که از قدرت نظامی و سیاسی برخوردار است با این اقدام ترکیه و آمریکا مخالفت نموده و حمایت روسیه و ایران را برای مقابله با این طرح خواهان شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اردوغان: با آمریکایی ها بر سر ایجاد منطقه امن در سوریه توافق کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: با آمریکایی ها بر سر ایجاد منطقه امن در سوریه توافق کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید