رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش سلامت و شاد باشیم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علی محدث خراسانی با اشاره به کاربردهای گسترده علوم ریاضی در حوزه های فراوری، تجارت، مدیریت، تحول و توسعه و کشاورزی گفت: بر اساس برآوردهای جهانی تا سال 2030 بازار شغلی رشته های مرتبط با حوزه علوم داده (Data Science) برقرار است و این امر نشان می دهد در زمینه های مرتبط با علوم داده امکان کار و فعالیت برای دانش آموختگان این رشته به خوبی وجود دارد.

رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

وی با انتقاد نسبت به وضعیت کنکور و پذیرش دانشجود در دانشگاه ها خاطر نشان کرد: در امسال از سوی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اعلام شد دانش آموزان نگران نباشند و جایگاه برای همه آنها مهیا است و این درحالی است که همچنان رقابت برای پذیرش در رشته های برتر میان داوطلبان آزمون سراسری وجود دارد.

محدث، به وضعیت تدریس در مدارس اشاره نمود و یادآور شد: افزایش انباشت اطلاعات در ذهن مردود است و این همان اقدامی است که برای آماده کردن دانش آموزان برای آزمون سراسری انجام می شود.

رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: ما به منظور اهمیت دادن به پژوهش در رشته های مرتبط با حوزه ریاضی و مهندسی اقدام به برگزاری اولین جشنواره ملی پژوهشی دانش آموزای کشور کردیم.

وی این جشنواره را مسابقه ای میان دانش آموزان کلیه رشته ها دانست و ادامه داد: شرکت نمایندگان در این رویداد علاوه بر آنکه در یک رقابت شرکت می نمایند و توانمندی های خود را در زمینه های مختلف به خصوص حوزه ریاضی محک می زنند، آموزش های لازم را دریافت و با شیوه های پژوهشی آشنا می شوند.

رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، زمان برگزاری این جشنواره را از 22 تا 24 مردادماه جاری دانست و گفت: این جشنواره شامل 3 بخش مسابقات علمی، سمینار و نمایشگاهی می شود. در بخش مسابقات علمی شرکت نمایندگان در همه حوزه های علوم پایه، مهندسی، هوافضا، رباتیک، سازه های ماکارونی و شیمی با یکدیگر به رقابت می پردازند.

وی بخش گیم را ازدیگر بهش های این رقابت نام برد و یادآور شد: گیم در جهان در رتبه چهارم کسب و کار جهانی قرار گرفته است به گونه ای که درآمد بعضی از کشورها از این محل برابر بودجه کل کشور ما است ولی سهم ایران از این بازار تقریباً صفر است از این رو درصدد هستیم که در قالب این رویداد نوجوانان را با بازی سازی و قدرت تحلیل بازی آشنا کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخت دستگاه های کوچک مکانیکی را از دیگر بخش های رقابتی این جشنواره ذکر کرد و اضافه نمود: شرکت نمایندگان در این بخش ابتدا باید تعداد اسکناس خاصی را خریداری نمایند و با این دارایی پس از خریداری سوالات و ابزار مورد احتیاج بخشی که می خواهند در آن شرکت نمایند، در این رقابت شرکت خواهند کرد.

به گفته وی در صورتی که تیمی نتوانست به سوال پاسخ دهد بخش عمده ای از امتیاز آنها گرفته می شود اگر بتوانند به سوال پاسخ دهند کل پول پرداخت شده به آنها بر می شود ضمن آنکه جوایزی به آنها اهدا می شود.

محدث با بیان اینکه برگزیدگان این رقابت می توانند با عضویت در باشگاه امیرکبیر از امکانات آن بهره مند شوند، خاطر نشان کرد: در بخش سمینارهای علمی نیز دانش آموزان نتایج پژوهش خود را در قالب مقاله ارائه می دهند و داوران این مقالات را داوری خواهند کرد.

محدث اهداف برگزاری این رویداد را ایجاد روحیه پژوهش محوری و خلاقیت، استعداد یابی، آشنای کردن جوانان با حوزه های مختلف علمی و پژوهشی، افزایش اعتماد به نفس و افزایش روحیه کار تیمی و گروهی دانست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید