سم زدایی روده عظیم با راهکارهای خانگی

به گزارش سلامت و شاد باشیم، با مصرف بعضی دم نوش ها می توان سلامت روده عظیم که قسمت بسیار مهمی از بدن است را حفظ کرد.

سم زدایی روده عظیم با راهکارهای خانگی

به گزارش سلامت و شاد باشیم به نقل از سلامت و شاد باشیم، روده عظیم قسمت بسیار مهمی از بدن ماست. این ارگان مسئولیت دریافت آب، ویتامین، نمک و مواد مغذی از مواد غذایی قابل هضم و بعلاوه پردازش خوراکی هایی را دارد که در روده کوچک هضم نشده اند. دفع مواد زائد جامد از دیگر وظایف روده عظیم است.

زمانی که عملکرد این عضو از بدن دچار اختلال گردد، به جای از بین بردن سموم آن ها را جذب می نماید. به این ترتیب ممکن است مسائلی مانند سردرد، نفخ، یبوست، پایین آمدن سطح انرژی، بیماری های مزمن، خستگی و حتی افزایش وزن را برای فرد به همراه داشته باشد. بنابراین با سم زدایی روده عظیم می توان تا حد زیادی سلامت این ارگان مهم را حفظ کرد.

درمان های خانگی برای سم زدایی روده عظیم

پاک سازی و تمیز کردن روده عظیم از زمان یونان باستان قدمت دارد اما در دهه های 1920 و 1930 در آمریکا به خوبی شناخته شد. اخیرا، افراد اغلب از دمنوش ها، چای ها یا آبرسانی کردن روده برای رسیدگی به این ارگان استفاده می نمایند. بعضی از مطالعات ثابت نموده اند که تمیز کردن روده عظیم برای سلامت کلی بدن خوب است. هدف از تمیز کردن روده عظیم طراوت و شادابی بدن تان است.

1. مصرف غذا های غنی از فیبر

در صورتی که شما در پی دارو های خانگی طبیعی برای تمیز کردن روده عظیم هستید، نباید غذا های غنی از فیبر را نادیده بگیرید. فیبر در فرایند از بین بردن مواد زائد از روده عظیم تاثیر بسزایی دارد. بعلاوه فیبر نقش مهمی در تشکیل درست مدفوع ایفا می نماید. توصیه می گردد که برای حفظ سلامت روده عظیم غذا های غنی از فیبر را به طور منظم در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف منظم فیبر با پاکسازی روده عظیم، می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده عظیم یاری کند.

ضروری است که هم فیبر محلول و هم فیبر نامحلول بخورید. فیبر محلول و نامحلول عملکرد های مختلف مهمی دارند. فیبر نامحلول نقش مهمی در ایجاد یک مدفوع نرم و حجیم که به راحتی می تواند از روده ها عبور کند، ایفا می نماید. فیبر نامحلول می تواند مواد زائد را حذف کند و یاری تان کند از شر باکتری های روده خلاص شوید.

2. سم زدایی روده عظیم؛ غذا های تخمیری

این دسته از مواد غذایی هم از دارو های خانگی عالی برای رسیدگی به سلامت روده عظیم هستند. دستگاه گوارش شما به میزان فراوانی از باکتری های مفید که می توانند به هضم آسان تر غذا، جذب موثر مواد مغذی، مبارزه با باکتری های مضر و خلاص شدن از شر سموم یاری نمایند، احتیاج دارد. حفظ تعادل باکتری ها بسیار مهم است. اگر باکتری های مفید و مضر از تعادل خارج شوند، بدن شما ممکن است دچار آسیب های سنگینی گردد.

برای جلوگیری از آسیب های روده عظیم در اثر عوامل مضر مانند غذا های فرآوری شده، آنتی بیوتیک، عوامل محیطی و مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی، مصرف مکمل های باکتری پروبیوتیک یا مصرف میزان زیادی از غذا های تخمیر شده غنی از فیبر توصیه می گردد. بعضی از غذا های تخمیر شده عبارتند از ماست یونانی و نوشیدنی های تخمیری مانند کفیر. شاید بهتر باشد در هنگام بیماری هم آنتی بیوتیک های طبیعی را ابتدا امتحان کنید.

3. سبزیجات برگدار سبز تیره

سبزیجات برگ دار تیره مانند اسفناج برای تمیز کردن روده عظیم و حفظ سلامت دستگاه گوارش مفید هستند. از آنجایی که سبزیجات و میوه ها یک منبع عالی از کلروفیل هستند، می توانند فرایند روزانه پاک سازی روده عظیم و دستگاه گوارش را تسهیل نمایند. کلروفیل توانایی تقویت دیواره روده، جلوگیری از رشد باکتری ها، از بین بردن باکتری های مضر از روده عظیم و التیام مخاط دستگاه گوارش را دارد.

سایر سبزیجات این دسته عبارتند از مارچوبه، زیتون سبز، کرفس، کلم بروکسل، خربزه، کلم برگ، سبزیجات دریایی مانند جلبک دریایی، برگ چغندر، تره فرنگی و نخود. این مواد خوراکی سرشار از کلروفیل هستند. خوردن این غذا ها به طور منظم می تواند به سم زدایی کبد و تمیز کردن دستگاه گوارش یاری کند.

4. سبزیجات چلیپایی

مصرف این دسته از سبزیجات نه تنها به فرآیند هضم یاری می نمایند بلکه در پاکسازی کبد و سم زدایی روده عظیم هم موثر هستند. بنابراین، کلم ها در لیست دارو های خانگی برای پاکسازی روده گنجانده شده اند. فیبر نقش مهمی در بهبود سلامت کلی شما، تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بسیاری از بیماری ها ایفا می نماید. کلم ها می توانند 25 تا 40 درصد از مصرف فیبر توصیه شده روزانه را برای شما فراهم نمایند، اما فقط 100 کالری دارند. مصرف منظم سبزیجات چلیپایی می تواند به ترویج سم زدایی روده عظیم یاری کند.

مطالعات زیادی نشان داده اند که خوردن سبزیجات چلیپایی به صورت منظم می تواند به مبارزه با عوامل سرطان زا یاری کند. این سبزیجات می توانند سرطان مثانه، روده عظیم، تخمدان، سرطان سینه و پروستات را از شما دور نگه دارند. مزایای موجود در این نوع سبزیجات به علت وجود فیبر، آنتی اکسیدان ها و گلوکوسینولات هاست.

5. عدس و لوبیا

عدس و لوبیا در لیست مواد غذایی سالم و بعلاوه دارو های خانگی طبیعی برای بهبود سلامت روده عظیم گنجانده شده اند. لوبیا و عدس، فرایند گوارش را تسهیل می نمایند. بعلاوه آن ها سرشار از مواد مغذی گیاهی و آنتی اکسیدان ها و بعلاوه فیبر هستند و می توانند مثل این 10 ماده غذایی با التهاب مبارزه نمایند. نصف فنجان حبوبات حاوی حدود 8 تا 10 گرم فیبر هستند. شما باید لوبیا و حبوبات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا مصرف فیبر غذایی تان به طور چشمگیری افزایش یابد. لوبیا و عدس یک بمب غذایی حاوی مواد معدنی و ویتامین هایی مانند پروتئین، پتاسیم، روی، آهن، مهمیم، کلسیم و ویتامین هستند.

عدس و لوبیا حاوی منبع عالی فیبر پرو بیوتیک هستند که باکتری های خوب را افزایش می دهد و باکتری های بد را کاهش می دهد، در نتیجه سموم بدن تان را از بین می برد. باکتری های خوب موجود در دستگاه گوارش نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن شما ایفا می نمایند و در عین حال به بدن تان برای مبارزه با بیماری ها و ارتقاء سلامت روده عظیم یاری می نمایند.

6. کرفس

کرفس هم مانند سیب منبع فوق العاده ای از فیبر است و برای سم زدایی روده عظیم عالی محسوب می گردد. به علاوه شما می توانید هر جا که می روید با خودتان کمی کرفس هم داشته باشید. کرفس کالری بسیار کمی دارد بنابراین اغلب عضوی از رژیم های غذایی لاغری است. یک ساقه کرفس فقط 8 کالری دارد.

7. سیر

این ماده غذایی نه تنها ادویه ای خوش عطر و طعم است که اغلب به انواعی از غذا ها افزوده می گردد بلکه یکی از درمان های خانگی عالی برای تمیز کردن روده هم هست. سیر حاوی خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد انگلی است؛ بنابراین افزودن آن به رژیم غذایی همیشگی تان می تواند به حذف انگل، عوامل بیماری زا و سموم از دستگاه گوارش و روده عظیم یاری کند. سیر سرشار است از آنتی اکسیدان هایی که می توانند التهاب را کاهش دهند، فرآیند هضم را بهبود دهند، جذب مواد مغذی را تقویت کند و سموم و مواد زائد را از بدن تان حذف کند. برای انجام این درمان فقط ضروری است سیر خام بخورید یا سیر له شده را به انواعی از غذا هایی که در خانه تهیه می کنید، بیفزایید.

8. کلم بروکلی

این گیاه یکی از درمان های موثر خانگی برای بهبود سلامت روده عظیم است. این نوع کلم منبع فوق العاده ای از فیبر، ویتامین C، ویتامین A و ویتامین B 6 است. به علاوه آنتی اکسیدان هایی که به میزان فراوان در کلم بروکلی وجود دارد، مسئول سم زدایی بدن شما هستند. کلم بروکلی علاوه بر سم زدایی بدن تان فواید زیاد دیگری برای سلامتی تان دارد، از جمله حفظ سلامت چشم ها، پشتیبانی از سلامت قلب و عروق، بهبود سیستم گوارش، پایین آوردن ریسک ابتلا به سرطان و کاهش التهاب برای انجام این درمان باید فقط بروکلی و کمی نمک دریایی را به سالاد مورد علاقه تان اضافه کنید.

روش های درمانی با استفاده از دارو های گیاهی

9. روغن کنجد

این روغن اغلب در آشپزی استفاده می گردد، اما برای سم زدایی روده عظیم هم مفید است. بسیاری از فواید شگفت انگیز روغن کنجد کشف شده است. استفاده از این روغن می تواند فشار خون را کاهش دهد، به کاهش وزن یاری کند، کلسترول را پایین بیاورد و سلامت پوست را ارتقاء بخشد. به علاوه، روغن کنجد برای تنظیم دستگاه گوارش و تضمین عملکرد درست ارگان های بدن مفید است. تنها کاری که باید بکنید این است که صبح ها 5 قاشق روغن کنجد برای بهبود حرکات روده و پاکسازی روده عظیم بخورید. هرچند اگر شما نسبت به مغز ها حساسیت دارید، نباید از این روش درمانی بهره ببرید، چرا که روغن کنجد هم همان واکنش آلرژیک را ایجاد می نماید.

10. دانه های پرقدرت چیا

چیا با داشتن مواد مغذی فراوان منبع فوق العاده ای از فیبر و چربی هایی است که در بهبود فرآیند هضم و تمیز کردن روده عظیم بسیار مفید هستند. اسید های چرب امگا 3 که به میزان فراوانی در دانه های چیا موجود هستند، می توانند دیواره های سلول ها را استحکام ببخشند و التهاب را کاهش دهند. دانه چیا هم مانند تخم کتان سرشار از فیبر محلول است که به فرآیند هضم یاری می نماید.

این دانه ها علاوه بر تاثیری که روی پاکسازی روده عظیم دارند، می توانند درد مفاصل را کاهش دهند و بسیاری از اختلالات پوستی را درمان نمایند. چربی های موجود در دانه چیا می تواند فرآیند دفاع طبیعی بدن در مقابل التهاب را بهبود دهد. خوردن دانه چیا به طور منظم می تواند ریسک بروز بیماری قلبی را کاهش دهد. دیگر مواد مغذی موجود در دانه چیا عبارتند از فسفر، کلسیم، منگنز، مهمیم، نیاسین، مس و روی.

11. یونجه

این گیاه حاوی ساپونین است که توانایی حذف پاتوژن ها، خارج کردن ناخالصی های قارچی، تحریک رشد باکتری و از بین بردن باکتری های مضر را دارد؛ بنابراین یونجه به اسم یک ماده خوراکی مغذی و یکی از موثرترین درمان های خانگی برای سم زدایی روده عظیم در نظر گرفته می گردد. دیگر مزایای یونجه عبارتند از سم زدایی دستگاه ادراری، تصفیه کبد و خون، افزایش هیدراتاسیون خوب، تسهیل اجابت مزاج، کاهش کلسترول و حمایت از غده هیپوفیز.

برای انجام این درمان می توانید یونجه را به شکل کپسول مصرف کنید. هرچند مهم است که ابتدا با پزشک تان مشورت کنید تا از هرگونه عوارض جانبی جلوگیری کنید. برگ های یونجه را می توان برای تهیه دمنوش استفاده کرد. یونجه یک ماده خوراکی مغذی است که می توانیم آن را به سوپ، سالاد، خوراک ها و ... اضافه کنیم.

فقط یادتان باشد که در بعضی موقعیت های خاص باید از مصرف یونجه پرهیز کرد. برای مثال، بعضی از آدم ها ممکن است زخم پوستی یا مشکل خفیف معده داشته باشند که عوارض جانبی مصرف یونجه هستند. کسانی که دچار سرطان یا بیماری های خودایمنی هستند نباید یونجه مصرف نمایند. زنان باردار و افراد مبتلا به نقرس نمی توانند یونجه یا مکمل آن را مصرف نمایند. اگر شما در حال مبارزه با یک بیماری خودایمنی هستید یا هر گونه داروی تجویزشده ای مصرف می کنید، باید ابتدا با پزشک تان مشورت کنید.

12. تخم رازیانه

این دانه های کوچک منبع فوق العاده ای از مواد مغذی است. رازیانه به علت داشتن خواص درمانی می تواند برای درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها مورد استفاده قرار بگیرد. فیبر غذایی موجود در تخم رازیانه برای درمان مسائل شکم، سالم نگه داشتن دستگاه گوارش و از بین بردن سموم سرطان زا بسیار مفید است.

خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی تخم رازیانه سوزش سر دل، سرطان روده عظیم و مسائل هضم را درمان می نماید و نفخ و گاز معده را از بین می برد. بد نیست سایر مواد غذایی ضد نفخ را هم بشناسید. به علاوه، تخم رازیانه منبع فوق العاده ای از روی است که می تواند متابولیسم را افزایش دهد. تخم رازیانه میزان فروانی فیبر، فولات، منگنز، پتاسیم، کلسیم، مس، فسفر، ویتامین C، نیاسین و ویتامین B 3 دارد. این دانه های کوچک دارای فیتوکمیکال های (مواد شیمیایی گیاهی) بسیار مهمی هستند از جمله فلاونوئید ها (زردینه)، کائمفرول، لیمونن، فنکون، و کوئرستین.

2/1 قاشق چایخوری تخم رازیانه خرد شده و یک فنجان آب جوش را با هم مخلوط کنید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و بعد بنوشید. یا آب را داخل قابلمه بریزید و به مدت چند دقیقه بجوشانید. برگ چای و تخم رازیانه خرد شده را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و بگذارید چند دقیقه دیگر بجوشد. 4/1 فنجان شیر و میزانی شربت شکر زرد به ترکیب اضافه کنید و ترکیب را صاف کنید. این چای را برای تمیز کردن روده بنوشید.

13. ریواس

ریواس برای پاکسازی روده عظیم و از بین بردن مواد زائد در بدن تان مفید است. گلیکوزید های موجود در ریواس ویژگی های قابض دارد؛ بنابراین مصرف ریواس می تواند پلاک هایی را که در دیواره روده ها تشکیل می گردد، از بین ببرد. برای پاکسازی روده می توانید از مکمل ریواس بهره ببرید یا دمنوش این گیاه را بنوشید. البته قبل از مصرف مکمل باید با پزشک تان مشورت کنید.

طرز تهیه دمنوش ریواس: ریواس و آب را داخل یک ظرف بریزید. ترکیب را به مدت چند دقیقه بجوشانید. سپس شعله را پایین بیاورید تا به مدت 20 دقیقه دم بکشد. آن را صاف نموده و میزانی آب لیمو و عسل به دمنوش اضافه کنید.

مصرف ریواس به کاهش التهاب هم یاری می نماید. کسانی که دچار بیماری های قلبی و کلیوی هستند نباید این گیاه را مصرف نمایند.

14. روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسید های چرب امگا3 است. تمیز نشدن روده عظیم می تواند منجر به بیماری های زیادی گردد بنابراین تمیز کردن روده به طور منظم بسیار مهم است. اسید های چرب امگا 3 برای حذف سموم و مواد زائد از روده های شما بسیار موثر هستند. استفاده از روغن ماهی یا افزایش مصرف اسید های چرب امگا 3 می تواند به جلوگیری از بیماری های ناشی از جمع شدن سموم و مواد زائد در بدن تان یاری کند. روغن ماهی می تواند کندی، سرگیجه، نفخ معده، بی حالی، گیجی، و بوی بد دهان را از شما دور نگه دارد. مصرف روغن ماهی می تواند جذب مواد مغذی را در بدن شما را افزایش دهد، خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان و مسائل قلبی و عروقی را کاهش دهد، از یبوست جلوگیری کند و مسائل گوارشی از قبیل سندرم روده تحریک پذیر را درمان کند.

15. تخم کتان

تخم کتان یکی از دارو های موثر خانگی برای سم زدایی روده عظیم است. تخم کتان سرشار از اسید های چرب امگا 3، فیبر طبیعی و آنتی اکسیدان هایی است که می توانند به تمیز شدن روده عظیم تان یاری نمایند. استفاده از تخم کتان به از بین رفتن مخاط و سموم، جذب آب و بعلاوه توسعه روده عظیم یاری می نماید.

روش استفاده : یک قاشق غذاخوری تخم کتان پودر شده را بردارید و آن را به یک لیوان آب اضافه نموده و هم بزنید. این مایع را 30 دقیقه قبل از صرف صبحانه و 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب بنوشید.

این درمان را هر روز بهره ببرید. شما می توانید تخم کتان پودر شده را به میوه ها، سالاد سبزیجات، ماست، غلات و دیگر مواد غذایی سالم اضافه کنید.

منبع: جام جم آنلاین

به "سم زدایی روده عظیم با راهکارهای خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سم زدایی روده عظیم با راهکارهای خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید