قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

به گزارش سلامت و شاد باشیم، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از 230 هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل ها است و همچنین سایت گشت رودخان تنها سایت دارای شاه بلوط در میان سایت های ثبت شده است.

قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

ایسنا: شهرود امیر انتخابی در اولین کارگاه آموزشی حفاظت از جنگل های هیرکانی در گیلان ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری مناسب از ظرفیت بوجود آمده، شرح داد: جنگلهای هیرکانی اولین اثر ثبت جهانی است که به استان گیلان مربوط می گردد و امیدواریم قدر این ثبت را بدانیم و بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد : از 12 سایت جنگل های هیرکانی سه سایت آن در استان گیلان واقع شده است که می توان به سایت لیسار در تالش، سایت گشت رودخان در فومن وسایت سیاهرود در رودبار اشاره نمود.

امیر انتخابی ادامه داد: 19 درصد از کل مساحت ثبت شده یعنی تقریبا 58 هزار هکتار از جنگل های ثبت شده متعلق به استان گیلان است که به غیر از ویژگی هایی چون تنوع زیستی و گیاهی و خاص بودن بعضی گونه های نادر در جنگل های هیرکانی موجود در استان گیلان می توان به نکات دیگری نیز اشاره نمود.

وی اضافه کرد: جنگلهای هیرکانی که در استان گیلان قرار دارند خالی از سکنه هستند و قوانین سختگیرانه یونسکو برای خارج کردن اثر تقریباً از این منظر منتفی است.

این مقام مسئول تاکید نمود : اهمیت اقدامات بعد از ثبت جهانی کم اهمیت تر از ثبت این اثر نیست و از اولین اقدامات استان گیلان در محافظت از جنگل های هیرکانی می توان گفت تاکنون 22 تابلو راهنمای دو زبانه فارسی و انگلیسی جهت معرفی در نقاط مختلف و در راستا های سه گانه سه سایت موجود در استان نصب شده است.

وی خاطر نشان کرد: مکانی بعنوان پایگاه دائمی در استان در نظر گرفته شده است و همچنین کارگروه تخصصی جهت حفاظت از این گنجینه گرانبها نیز تشکیل شده است.

امیر انتخابی ضمن برشمردن برنامه های بیشتر برای این اثر طبیعی ملی گفت: برگزاری همایش های ملی و بین المللی، تبلیغات و چاپ بروشور برای شناساندن بهتر این اثر جهانی، فرهنگ سازی و تأکید بر حفاظت مردم محور در جنگل ها از جنگل ها از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

وی اعلام کرد: با توجه به اینکه ماهیت صنعت گردشگری در کشور ما فرهنگی و تاریخی است حفاظت از جنگل های هیرکانی می تواند سهم زیادی در معرفی حرفه ای و شایسته طبیعت فرهنگ و تمدن ایران زمین به زبان های مختلف در سطح بین المللی داشته باشد و این موضوع موجبات جذب گردشگر و رونق مالی برای استان و جوامع محلی نزدیک به سایتها را داشته باشد.

منبع: توریسم آنلاین

به "قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید