هفت روز اول عزای حسینی در کشمیر چگونه گذشت؟

به گزارش سلامت و شاد باشیم، حکومت نظامی در کشمیر توسط هند مقارن با ایام شهادت سالار شهیدان شد و مردم مسلمان کشمیر حتی از عزاداری سیدالشهدا(ع) نیز منع شدند.

هفت روز اول عزای حسینی در کشمیر چگونه گذشت؟

به گزارش دفتر منطقه ای سلامت و شاد باشیم به نقل از صدای کشمیر، در حالی که 45 روز از آغاز حکومت نظامی در کشمیر و حبس خانگی مردم توسط نظامیان دهلی نو می گذرد هنوز مردم مسلمان این منطقه به نیازهای اولیه زندگی از جمله غذا و دارو نیاز مبرم دارند.

از آنجا که حکومت نظامی سیاه هند با ایام عزای حسینی(ع) همراه شد مردم کشمیر با مسائل فراوان تلاش کردند رنگ وبوی محرم را در این منطقه اشغالی زنده نگاه دارند. در این گزارش به برخی اتفاقات هفته نخست محرم الحرام در کشمیر می پردازیم:

اول محرم: در برخی مناطق مقامات ارشد پلیس برای دیدار و گفت وگو با رهبران محلی آمده بودند تا بتوانند از حضور مردم و جوانان در دسته های عزاداری جلوگیری کنند. اما اغلب رهبران این دیدار را نپذیرفتند.

دوم محرم: منطقه زدی بال که از پرجمعیت ترین مناطق شیعه نشین شهر سرینگر است شاهد دسته های عزاداری بود که با تلاش جوانان تشکیل شد و هدف گلوله های ساچمه ای و گازهای اشک آور قرار گرفتند.

سوم محرم: نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شد به گونه ای که به طور تقریبی برای هر خانه یک نیروی امنیتی وجود داشت تا اینکه کسی از خانه خارج نشود.

چهارم محرم: در منطقه حسن آباد تعدادی از جوانان بازداشت شدند و تعداد زیادی از آنها مورد ضرب وشتم قرار گرفتند و با گلوله های ساچمه ای مجروح شدند و نیروهای نظامی از هواپیماهای بدون سرنشین برای تهیه عکس و فیلم از مردم استفاده می کردند.

پنجم محرم: در مناطق قدیمی شهر سرینگر دو بار تلاش کردند که دسته های عزاداری را برپا کنند اما هر بار سرکوب شدند.

ششم محرم: در منطقه حسن آباد حکومت نظامی شکسته شد و فریادهای لبیک یا حسین و آزادی در کوچه و خیابان های حسن آباد به گوش می رسید. دسته های عزاداری پیروز شده بودند مراسم را برگزار کنند. نیروهای امنیتی به مردم یورش بردند و آنها را مورد ضرب وشتم قرار دادند و گلوله های ساچمه ای به طرف عزاداران شلیک کردند.

هفتم محرم: از سال ها قبل مراسم سنتی در این روز برگزار می شد. مردم از مناطق مختلف برای برگزاری مراسم روز هفتم محرم به منطقه می آمدند. نیروهای نظامی تمام منطقه را بسته بودند. عزاداران می توانستند از طریق قایق ها خود را به محل عزاداری برسانند. شعارهای عزاداران علیه هند بود و فریادشان آزادی. اما در این روز سرکوب شدیدتری صورت گرفت که بیش از 200 نفر با گلوله های ساچمه­ ای زخمی شدند. پزشکان داوطلب و دانشجویان به زخمی ها امدادرسانی می کردند.

گفتنی است هند طی 3 دهه اخیر حدود 100 هزار کشمیری را کشته و باعث مفقود الاثر شدن 10 هزار نفر دیگر نیز شده است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هفت روز اول عزای حسینی در کشمیر چگونه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت روز اول عزای حسینی در کشمیر چگونه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید