وعده نو جهانپور برای واردات واکسن ، 16.8 میلیون دز واکسن در راه است!

به گزارش سلامت و شاد باشیم، این پاسخ کیانوش جهانپور به توییت دبیر خبرنگاران بود. مرضیه محمودی، دبیر خبرنگاران در توییتی نوشت: 16 میلیون دز واکسن کواکس را از دست دادیم چون به گفته آقایان تحریمیم و نمی شد پول انتقال داد. پس چرا یکی از شرکت های تابعه وزارت بهداشت برای سازمان نظام مهندسی 2 میلیون دز واکسن اسپوتنیک خریده و وارد می کند؟ هر وقت لازمه تحریمیم، هر وقت لازمه، نیستیم؟

وعده نو جهانپور برای واردات واکسن ، 16.8 میلیون دز واکسن در راه است!

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت هم در پاسخ به دبیر سلامت و شاد باشیم نوشت: 16 میلیون و 800 هزار دز هست و طبق برنامه کواکس هم تحویل می شود.

اما او به این سوال که برنامه تحویل واکسن کواکس چه زمانی است، جواب نداد.

تاخیر شش ماهه در تامین واکسن

از 16 دی سال 99 تا به امروز ایران درگیر خرید 16 میلیون و 800 هزار دز واکسن کواکس است. 16 دی ماه رئیس کل بانک مرکزی گفته بود تهران پیش پرداخت خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن کرونا از طریق برنامه کواکس را به حساب کارزار سازمان جهانی بهداشت واریز کرده است.

28 دی ماه سال 99 سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وعده داده بود که این میزان واکسن نهایتا تا اسفند ماه وارد شود. او گفته بود 52 میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس پرداخت کرده ایم که با این مبلغ حدود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن خریداری شده که هم اکنون در انتظار دریافت این میزان دوز تا دو ماه آینده هستیم.

چهار ماه از زمان وعده داده شده گذشته و در مجموع کمتر از 7 میلیون دز واکسن وارد کشور شده و حدود 4 درصد جمعیت ایران دز اول واکسن را دریافت کرده اند.

8 خرداد ماه رضا اردکانیان، وزیر نیرو بیان نمود 125 میلیون دلار از منابع ارزی ایران در عراق برای خرید 16 میلیون دوز واکسن از کوواکس استفاده می شود. او وعده داده بود که ترتیبات اداری این انتقال و خرید واکسن ها در کمتر از یک هفته انجام شود و این واکسن ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار بگیرد. یک ماه هم از زمان وعده اردکانیان گذشته و هنوز فرایند واردات واکسن قطره چکانی است.

اما در مقابل این ادعاهایی که می گوید ایران 16 میلیون و 800 هزار دز واکسن از کواکس خریده، کواکس اعلام کرده که ایران دسترسی به 16 میلیون دوز واکسن کرونا را از دست داد چون مقامات ایرانی در تصمیم گیری برای تهیه این واکسن تعلل کردند. خبری که ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم تایید کرد و گفت: ایران سهمیه کواکس را سریع تر می توانست خریداری کند اما دولت نتوانست پول انتقال دهد و نتوانست واکسن کواکس را وارد کند.

تعلل دولت در واریز پول و ایجاد تاخیر در خرید واکسن را حسن روحانی هم تایید کرد. او 22 اردیبهشت 1400 گفت: ما جزو اولین خریداران واکسن از کوواکس بودیم اما بخاطر تحریم نتوانستیم پول خرید را منتقل کنیم. راه مطمئن پیدا نکردیم. تا رفتیم راه پیدا کنیم، طول کشید و دیگران آمدند جلوی ما را گرفتند و ما عقب افتادیم. کواکسی که بنا بود واکسن هایش در ماه اسفند به دست ما برسد، یا حتی زودتر، تأخیر افتاد.

البته مقامات داخلی در حالی تحریم را عامل تاخیر در واردات واکسن کرونا می دانند که کواکس همان زمان بیان نمود که ایران در انتقال پول برای خرید واکسن هیچ مسئله ای نداشته است.

البته مقامات داخلی در حالی تحریم را عامل تاخیر در واردات واکسن کرونا می دانند که کواکس همان زمان بیان نمود که ایران در انتقال پول برای خرید واکسن هیچ مسئله ای نداشته است.

منبع: تجارت نیوز

به "وعده نو جهانپور برای واردات واکسن ، 16.8 میلیون دز واکسن در راه است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده نو جهانپور برای واردات واکسن ، 16.8 میلیون دز واکسن در راه است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید