9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید

به گزارش سلامت و شاد باشیم، بیشتر ما، به راحتی، چشم هایمان را نادیده می گیریم در حالی که چشم های ما کمکمان می نمایند جهان را ببینیم. اما زمانی که یکی از چشم ها یا هر دو چشم به دردسر می افتند .

9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید

به گزارش، با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند؛ اما این یک پروسه تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید، چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.

بیشتر ما، به راحتی، چشم هایمان را نادیده می گیریم در حالی که چشم های ما کمکمان می کنند جهان را ببینیم. اما زمانی که یکی از چشم ها یا هر دو چشم به دردسر می افتند، تمام توجه ما را به خود معطوف می کنند. از کجا باید بدانیم کدام مشکل چشم مسئله مهمی نیست و کدام مشکل را باید جدی بگیریم؟

چشم درد

چشم درد واضح ترین علامت مشکل چشمی است که نباید آن را دست کم بگیرید. اگر مشغول کار های عادی تان هستید و چشمتان ناگهان دردناک می گردد باید به آن توجه کنید. اگر چشم درد ناگهان آغاز گردد، شدید باشد و بیش از یکی دو دقیقه طول بکشد باید هر چه زودتر به متخصص چشم مراجعه کنید. درد یکی از راه هایی است که چشمتان به شما هشدار می دهد دچار عفونت یا التهابی شده است؛ اما حتی اگر می توانید درد چشمتان را به یک آسیب مرتبط بدانید باز هم باید جهت آنالیز به پزشک مراجعه کنید. خود فرد معمولاً نمی تواند میزان آسیب وارد به چشمش را ارزیابی کند و همواره این خود ِ آسیب نیست که چشم را به دردسر می اندازد بلکه التهاب، خونریزی و عفونت ناشی از آسیب می تواند مسئله جدی تری باشد.

مردمک های چشم همواره، چه در روشنایی و چه در تاریکی، باید با هم متقارن باشند. اگر یکی از مردمک هایتان ناگهان بزرگ تر از آن دیگری شد باید به اورژانس مراجعه کنید، چون می تواند علامت آنوریسم یا یک مشکل مغزی دیگر باشد

تاری دید

شایع ترین علت تاری دید، کافی نبودن مایع روان کننده در کره چشم است. به این عارضه خشکی چشم گفته می گردد و می تواند نتیجه مصرف بعضی از دارو ها مانند آنتی هیستامین ها و یا ناشی از عوامل محیطی مانند باد یا دود و یا حتی استفاده از لنز های تماسی به مدت طولانی باشد.

زنان باردار نیز معمولاً دچار خشکی چشم می شوند که علت آن تغییرات هورمونی است که بر کیفیت فراوری اشک در چشم ها اثر می گذارد. همواره هرگونه تغییر در بینایی حین بارداری را به پزشکتان اطلاع دهید، زیرا می تواند نشان دهنده دیابت بارداری یا فشارخون بالا باشد. اما اگر باردار نیستید، می توانید با استفاده از اشک مصنوعی مشکل خود را رفع کنید. اگر اشک مصنوعی کمکی به شما نکرد، به متخصص چشم مراجعه کنید.

شاید هم تاری دیدتان به این علت باشد که احتیاج به استفاده از عینک طبی دارید؛ اما به هر حال باید احتمال بیماری های چشم را نیز آنالیز کنید. اگر تاری دیدتان ناگهانی آغاز شد یا در عرض چند دقیقه یا چند ساعت دچار افت شدید در بینایی شدید باید به اورژانس مراجعه کنید، چون ممکن است این حالت ها به مسائل جدی مانند التهاب عصب بینایی یا فشارخون بسیار بالا در اطراف مغز و نخاع مربوط باشند که می توانند مسائل بینایی ایجاد کنند.

کمبود خواب، دود در اطراف، آلرژی ها و یا خشکی چشم می تواند گاهی باعث احساس سوزش یا زبری در چشم ها گردد. اشک مصنوعی می تواند این احساس را تسکین بدهد؛ اما اگر شک دارید شیء خارجی در چشمتان رفته و باعث تحریک شده به پزشک مراجعه کنید.

گاهی غدد چربی پای مژه ها مسدود می شوند و گاهی مایت ها در این احساس ناخوشایند نقش دارند. مایت ها این موجودات میکروسکوپی در اطراف فولیکول های مژه زندگی می کنند و از سلول های مرده پوست و چربی های تجمع یافته تغذیه می کنند. هر چند مایت ها طبیعی اند و معمولاً مسئله ای ایجاد نمی کنند، اما اگر زیاد شوند گاهی می توانند مسائلی برای چشم ایجاد کنند. یک راه چاره مفید خانگی این است که تکه پارچه تمیزی را به آب داغ آغشته نموده، بچلانید و پنج دقیقه روی پلکتان نگه دارید (با چشم بسته) تا غدد چربی مسدود شده باز شوند.

اگر تردید دارید مایت ها علت سوزش چشم هایتان هستند می توانید با فوم پاک کننده حاوی عصاره درخت چای پلکتان را ماساژ بدهید و سپس به آرامی بشویید. همواره قبل از استفاده از هر گیاهی اول آن را تست کنید که مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. راه چاره های گفته شده را هر روز به مدت چند هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید. اگر بعد از چند هفته احساس سوزش و زبری در چشمتان همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. سوزش چشم می تواند نوعی آفتاب سوختگی در نتیجه قرار دریافت در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید و یا منابع نوری مصنوعی مانند لامپ های برنزه باشد. از دیگر دلایل سوزش چشم ها می تواند برف کوری یا فوتوکراتیت باشد که باعث آسیب دیدن چشم هایتان می گردد.

محرک هایی که در بالا گفتیم باعث خشکی و سوزش چشم می شوند می توانند باعث قرمزی چشم نیز بشوند؛ زیرا رگ های خونی چشم را گشاد و قابل رویت تر می کنند. اگر چشم هایتان قرمز شده اند، اما احساس بدی ندارید و بینایی تان مانند معمول است می توانید با اشک مصنوعی قرمزی را کاهش دهید.

قرمزی چشم زمانی چشمگیرتر به نظر می رسد که یکی از رگ های ریز خونی در چشم پاره گردد و لکه خون در چشم ایجاد کند. این علامت، هشداردهنده به نظر می رسد؛ اما جای نگرانی ندارد، چون صرفاً شبیه کبودی است. اما اگر قرمزی چشم با درد، سوزش، تارید دید، ترشح و یا هرگونه علامت جدید دیگر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید، چون احتمال ورم ملتحمه یا چشم صورتی مطرح است.

اگر دوبینی تان با بستن یکی از چشم ها رفع گردد می تواند نتیجه یک مشکل نورولوژیکی باشد و باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. اگر بستن یکی از چشم ها مشکل دوبینی تان را رفع نکرد احتمالاً نتیجه خشکی چشم یا آب مروارید است و باید به پزشک مراجعه کنید و احتیاجی به اقدام اورژانسی نیست.

با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند، اما این یک پروسه تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید، چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.

حتماً می دانید که وقتی محیطتان روشن است مردمک چشم ها جمع می شوند و وقتی نور کم است مردمک ها گشاد می شوند. مردمک های چشم همواره، چه در روشنایی و چه در تاریکی، باید با هم متقارن باشند. اگر یکی از مردمک هایتان ناگهان بزرگ تر از آن دیگری شد باید به اورژانس مراجعه کنید، چون می تواند علامت آنوریسم یا یک مشکل مغزی دیگر باشد.

مگس پران چشم چیزی است که خیلی ها تجربه می کنند و مشکل خاصی نیست و نتیجه تغییرات مرتبط با سن است؛ اما اگر ناگهان متوجه مگس های پرانی در چشمتان شدید که با تجربیات قبلی تان تفاوت داشتند، مخصوصاً اگر با نور های درخشان یا تاری دید همراه بود، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است شبکیه چشمتان پاره شده باشد. بیشتر وقت ها پارگی شبکیه خود به خودی بوده و در اثر آسیب یا ضربه نیست.

همان طور که در بالا ذکر شد دیدن جرقه نور می تواند نشانه جداشدگی یا پارگی شبکیه چشم باشد و اگر به سرعت درمان نگردد، می تواند منجر به کوری گردد. بسته به محل و اندازه پارگی، پزشکتان ممکن است آن را با لیزر یا فریز درمان کند.

در نهایت این که حتی اگر هرگز علائمی مانند آنچه در بالا ذکر شد را تجربه ننموده اید، برای مراقبت از چشمانتان بنا بر توصیه متخصصان تا قبل از 40 سالگی برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید و بعد از آن هم باید هر دو تا چهار سال یک بار معاینه چشم انجام دهید.

اگر مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا یا سایر مسائل بهداشتی هستید، باید مراجعات بیشتری به چشم پزشک داشته باشید. چشم پزشک می تواند سلامت چشم و کیفیت بینایی تان را آنالیز کند و اگر مسائل سلامتی دیگری وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد.

منبع : تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید